Když se developerská společnost Manhattan Loft Corporation rozhodla přestavět zanedbaný novogotický kostel v samém srdci Notting Hillu, na křižovatce ulic Ledbury Road a Westbourne Grove, nestačila prodávající firma ani natisknout reklamní brožury.
Všech 14 bytů, které se prodávaly od 600 tisíc liber do 1,4 milionu liber, bylo v několika týdnech rozprodáno. Při pohledu zvenčí dnes málokterý návštěvník rozpozná, že uvnitř není klasický kostel. Fasáda si zachovala svůj původní vzhled režného zdiva a vnější charakter stavby zůstal nezměněn.
Stavbaři ale přidali dvě vnitřní podlaží a navíc komfortní podzemní garáže. V přestavbách církevních staveb nejsou žádní nováčci. Kromě nottinghamského loftu v Londýně pro bydlení upravili další pětici kostelů.
Byt v nejvyšších dvou patrech kostela, který měří úctyhodných 400 metrů čtverečních, si vybrala mladá dvojice fotografů. Do stavby se zamilovali hned. Developer předával byty jen jako hrubou stavbu, což mladému páru plně vyhovovalo.
Schodnice jsou osvětlené několika vestavěnými bodovými světly. Po prosklených schodnicích, které nedávají kráčejícímu člověku žádnou jistotu, musí vystoupat do druhého patra každý sám
Na pomoc si přizvali britské architektonické studio DOS Architects, ověnčené cenami z mezinárodních soutěží. A rozhodně se při výběru nespletli. Studio jim splnilo všechna přání.
Romantika a mystičnost bývalého kostela v bytě zůstala, prostoru ponechali spirituální čistotu, jasnost linií a velkorysé okenní plochy.
Loft ale nepřipomíná skanzen. Moderní nábytek je plně využívaný a technicky je byt vybavený nejmodernějšími IT technologiemi.
Bydlení charakterizují tři základní prvky: bílá barva, původní stavební prvky jako sloupoví a oblouková okna či rozety a konečně použití skla. Samonosné skleněné schodiště propojuje obě podlaží, navíc vytváří i stěny kolem koupelny.
Architektonické studio se maximálně snažilo, aby prostor neztratil na lehkosti a střízlivosti, kterými jsou moderní kostely typické. Ač se tedy jedná o odsvěcený kostel, prostor nabízí nekonečné množství zákoutí ke klidnému zamyšlení a urovnání vlastních myšlenek.
Tvůrci využili toho, že v dnešní hektické době není takových míst nikdy dost a mít klidný domov je považováno za obrovskou devizu. Prostor tak zůstává částečně věrný svému původnímu účelu.
Interiér je plný skrytých poselství. Pečlivost, s jakou se realizace zhostili, naplnila prostor poetikou a i nejzatvrzelejší sarkastik zjihne. Architekti například velmi vtipně vyřešili barevnost bytu. Jednolitost bílých ploch rozbíjejí dvě základní liturgické barvy: tóny růžové a fialové.
Zavěšená postel se jakoby vznáší na obláčku a v bytě chybí výtahy. Po prosklených schodnicích, které nedávají kráčejícímu člověku žádnou jistotu, musí vystoupat do druhého patra každý sám.
NOTTING HILLOd poloviny minulého století je Notting Hill mraveništěm umělců a kreativních nadšenců. Čtvrť proslula obrovským bleším trhem na ulici Portobello Road, každoročním pestrobarevným karnevalem, který je druhý největší na světě po brazilském v Riu a také stejnojmenným filmem s milovníkem Hughem Grantem v hlavní roli. |