Obývat menší plochu je sice poněkud náročnější na kreativitu a toleranci spolužijících, ale nemusí to nutně znamenat přeplněné pokoje, vyšlapané cestičky mezi nábytkem a pocit dlouhodobého útlaku. Bydlet hezky a příjemně v malém znamená bydlet chytře.
Čtěte ve středu
Další rady do malého bytu čtěte ve středečním magazínu Doma DNES.
Při zařizování malého bytu, zvlášť když se do něj má vejít víc lidí, to znamená především dobře plánovat a s rozmyslem nakupovat. Při plánování je nutné pokusit se vytěžit všechno, co byt nabízí. Využít veškeré možné kouty tak, aby se v nich vytvořily úložné prostory.
Znamená to také ve větší míře využívat nábytku na míru, neboť šikovný truhlář dokáže opravdové divy. Třeba zásuvky ve schodišti či různé regály na sezonní vybavení v podhledech v obyčejném obchodě nepořídíte.
Další důležitou věcí jsou barvy: jednoznačně světlé. Komu to přijde fádní, nemusí se jich držet úplně všude, ale rozhodně by měly převažovat. A velmi důležité je také světlo. Aby byt působil větší, než je, měli byste ho tam pustit co nejvíce. A naprosto nejdůležitější pravidlo zní: nehromadit věci.
Kdo pracuje doma, měl by mít i v malém bytě možnost svoji "pracovnu" zavřít. Když jednu stěnu pokoje vyřešíte skříní na míru, celou agendu můžete jedním zasunutím uklidit, navíc dobře zvolená barva skříňových dveří opticky zvětší místnost. Skromnější variantou je zaklápěcí pracovna přímo ve skříni.
Na mobilní nábytek rozhodně nedejte dopustit. Můžete jej posouvat tak, jak je zrovna zapotřebí, případně jej celý přesunout někam, kde nepřekáží. Z regálové stěny lze vytvořit malé 3D puzzle, kdy se dá různými částmi vyjet a využít je jinde jako boxy, stolky i skříňky.